Sokak sanatı graffiti, son yıllarda çevre duyarlılığının artmasıyla gelişen bir trendle karşımıza çıkıyor. Eko-graffitiler (diğer adlarıyle yeşil graffiti, yosun graffiti) içinde birçok zararlı kimyasal içeren sprey boyalar yerine alternatif olarak yosunu kullanıyor ve eserler 1-2 hafta içerisinde yeşererek oluşuyor.

Nereye Yapılabilir?

Yosun-graffiti yapmak için doğru yeri seçmeniz önemli. Ahşap veya brüt beton üzerine uygulanabilen bu çalışmayı, yosunların yeşerebilmesi için gün boyunca güneşe mağruz kalmayan, tercihen nemli bir yerde yapmanız gerekiyor. Uygulamak için en iyi zamanlar ise bahar ayları.

Neler Yapılabilir?

Yerinizi belirledikten sonra ne yapacağınız sizin yaratıcılığınıza bağlı. Fakat çalışmayı yapmadan önce çiziminizi bir tebeşir ile yapmanız, boyarken işinizi kolaylaştıracaktır. İşte ilham vermesi için bazı örnekler:

[metaslider id=559]

Nasıl Yapılabilir?

Yosun-graffiti yapmak için farklı farklı tarifler var ama çoğunluğu benzer şeyleri içeriyor. Öncelikle yosuna ihtiyacınız var. Bir yürüyüşünüzde toplayabilir ya da satın alabilirsiniz. Burada önemli olan yosunları mümkün olduğunca topraktan arındırmak. Uygulayacağınız yere göre miktar değişecektir ama tarife göre 3 avuç kadar lazım.

Yosunları ufalayarak miksere koyuyorsunuz. üzerine 700 ml (yaklaşık 3 su bardağı) ılık su ekliyorsunuz. (Bazı tariflerde su yerine bira da kullanılabileceği yazılmış.)

İçine 2 yemek kaşığı su tutma jeli ekliyorsunuz. Bu jeli çiçekçilerde veya bahçe malzemeleri satan yerlerde bulabilirsiniz.  Jel konulmayan tariflerde ise yarım çay kaşığı şeker ve mısır şurubu konulabiliyor.

Son olarak içine 120 ml (yaklaşık yarım su bardağı) yağlı yoğurt ya da yağlı süt ekliyorsunuz. 2 ila 5 dakika arası jel formunu alana kadar mikserde karıştırıyorsunuz.

Karışımı fırça yardımıyla uygulayabilirsiniz. İstediğiniz çalışmayı yaptıktan sonra yeşillenene kadar nemli tutmanız önemli. Eğer karışımdan artan olursa buzdolabında saklayabilir, çalışmanızın yeşermeyen yerleri olursa, o bölgelere saha sonra tatbik edebilirsiniz.

Nasıl Çıkarılır?

Eğer çalışmanız solduysa, yer yer bozulduysa ya da çıkarmak isterseniz limon suyunu çıkarmak istediğiniz bölüme sprey etmeniz yeterli olacaktır.

how-to-make-paint-moss-graffitiillüstrayonlar kaynak: more show me how kitabı